NASA
Juno poslao prvu 3D sliku Jupiterove atmosfere
Kompozitna slika prikazuje Jupiterovu olujnu unutrašnjost u infracrvenom svjetlu.
Šarena atmosfera Jupitera stoljećima je intrigirala astronome koji su istraživali tajne koje se nalaze iza vrtložnog kaosa oblačnog prekrivača njegove površine.
NASA-in sonda Juno nastavila je s razmicanjem zavjesa Jupitera od kada je ušla u njegovu orbitu prije nekih 5 godina, a najnoviji podaci koje je poslala nude najcjelovitiji prikaz tog neobičnog planeta, dok je kulminacija stigla u obliku onoga što nazivaju prvom 3D slikom Jupiterove atmosfere.
Juno je do sada 37 puta obišao Jupiter od 2016, godine, a ti preleti su već otkrili neke fascinantne detalje o plinovitom divu, uključujući spoznaju da se šarene trake protežu tisućama kilometara ispod površine i sudaraju s kompleksnim magnetskim poljem, a tu je famozna velika crvena mrlja koja predstavlja najveću oluju u Sunčevom sustavu.
Među otkrićima je da su neke od vrtložnih oluja koje se kovitlaju oko Jupitera daleko veće od očekivanog, protežući se čak 100 km ispod oblaka. Također je utvrđeno da su ove ciklone toplije na vrhu i hladnije na dnu zbog različite gustoće atmosfere, dok suprotno vrijedi za njihove anticiklone koje se vrte u suprotnom smjeru. Ključni nalaz odnosi se na pravu dubinu Velike crvene pjege, za koju je mikrovalni radiometar (MWR) otkrio da se zapravo proteže čak 500 km (310 milja) ispod vrhova oblaka.
Podaci su također pokazali da mlazne struje koje daju Jupiteru njegove šarene pojaseve i zone, prolaze kroz promjenu na oko 65 km dubine, gdje izgledaju tamnije u mikrovalnoj svjetlosti. U međuvremenu je utvrđeno da brojne ciklone na polovima planeta utječu na međusobno gibanje jedne prema drugoj i drže se uglavnom na istom mjestu, umjesto da lutaju poput oluja na Zemlji.
Izvor: NASA JPL
Učitavam komentare ...