Nalazite se
Članak
Objavljeno: 21.03.2024. 11:42

CASIC 

Kineski railgun lansira letjelice s posadom u orbitu

Kineski znanstvenici kombiniraju elektromagnetsko lansiranje i hipersonični let kako bi stvorili novi način slanja ljudi u svemir.

Kineski railgun lansira letjelice s posadom u orbitu

Kina smatra da je klasično lansiranje letjelica u svemir raketama previše skupo i neučinkovito te u slučaju učestalih lansiranja stvara veliki ugljični otisak.

Iz tog razloga Odjel za magnetoelektriku Kineske korporacije za svemirsku znanost i industriju CASIC i znanstveni institut Flight Vehicle Technology Research Institute, razvijaju railgun tehnologiju koja će koristiti elektromagnetsku silu za lansiranje letjelica hipersoničnom brzinom u svemir.

Osnovna ideja se temelji na tome da se na tlu postavi velika lansirna pruga na kojoj bi se svemirski zrakoplov elektromagnetski ubrzao do 1,6 Macha brzine, a potom odvojio od pruge, krenuo u vis, upalio motore i ušao u svemir brzinom 7 puta većom od brzine zvuka.

ct2

Ovaj projekt se razvij u okviru programa Tengyun, koji je u početku zamišljen kao svemirski raketni avion koji bi se u svemir lansirao sa zrakoplova nosača na velikoj visini, kao što to radi Virgin Galactic

CASIC je za novi projekt sagradio specijalnu railgun prugu dužine 2 km u industrijskom središtu Datonga, pokrajina Shanxi, na kojoj se može potjerati teški objekt do brzine koja se približava 1000 km/h, a uskoro je žele produžiti kako bi railgun mogao omogućitii brzine do 5000 km/h.

ct3

Ovo je najambicioznije elektromagnetsko pogonsko postrojenje na planetu, koje služi i za ispitivanje maglev vlakova iduće generacije.

NASA je u 1990-im godinama prošlog stoljeća pokušala razviti railgun tehnologiju za lansiranje u svemir, ali je projekt ubrzo odbačen jer je SAD railgun tehnologiju počeo razvijati za nosače zrakoplova i elektromagnetsko oružje.

Kinezi kažu da je projekt još uvijek u ranoj fazi jer treba ispitati brojne čimbenike, među kojima je jedna od najvažnijih stvari utjecaj ovakvog lansiranja na ljude pa nemojte očekivati da će astronauti u svemir stizati pomoću elektromagnetskih praćki tako skoro.

Izvor: South China Morning Post

Vezani sadržaji
Ključne riječi CASIC
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->