Nalazite se
Članak
Objavljeno: 03.09.2012. 13:21

Filtriranje signala 

Nanorezonatori protiv lošeg signala mobitela

Znanstvenici otkrili način za proizvodnju sitnih filtera koji bi trebali riješiti zakrčenost radio prometa.

Nanorezonatori protiv lošeg signala mobitela

Znanstvenici Sveučilišta Pardue objavili su, kako kažu, sićušno otkriće, koje bi moglo značajno poboljšati mobilnu telefoniju današnjice.

Njihov izum je toliko sitan da se mjeri u nanometrima, a predstavlja minijaturni filter koji rješava probijanje signala mobitela kroz zakrčene radio valove i trebao bi označiti kraj njihovih prekida i usporavanja brzina downloada.

"Ne postoji dovoljno radiofrekvencijskog spektra za svačiji ručni prijenosni uređaj", rekao je Jeffrey Rhoads, koji je vodio istraživanje.

Kako bi riješila taj problem, industrija mobilne telefonije razvija sustave koji rade na preciznije definiranim kanalima, kako bi ih čim više moglo stati u dostupni bandwith.

"Da biste to omogućili, trebaju vam značajno precizniji filteri za mobilne telefone i druge radio uređaje, sustave koji odbijaju šum i omogućuju prolazak samo onim signalima u blizini date frekvencije", navodi Saeed Mohammadi, jedan od suradnika na ovom projektu.

Jeffrey Rhoads dodaje kako je njihovo rješenje najbolji način da se zauvijek omogući kvalitetan signal u zakrčenom radio prometu.

"Radi se o prilično jednostavnom izumu, čiju osnovu predstavlja slicijska nit koja vibrira u centru poput užeta za preskakanje. Veličina niti je 2 mikrona dužine i 130 nanometara debljine, što je 1.000 puta tanje od ljudske vlasi. Dodavanjem izmjenične struje dolazi do njenog vibriranja naprijed-nazad i gore-dolje, što ujedno omogućuje da ju se fino prilagodi, odnosno tunira", kaže Rhoads.

Nanorezonator kakav možete vidjeti na slici gore, može upravljati vibracijama frekvencija bolje nego bilo koji drugi rezonator, te je u stanju zamijeniti elektronske dijelove i omogućiti visoke performanse uz manju potrošnju energije.

"Mi ne otkrivamo novu tehnologiju, već proizvodimo ove uređaje korištenjem procesa koji omogućuje njihovu masovnu proizvodnju, što je bila jedna od najvećih prepreka zbog kojih se ovakvi sustavi nisu prije mogli probiti u široku komercijalnu uporabu na vašim mobilnim telefonima", tvrdi Rhoads, dodajući kako bi se njihovi nanorezonatori osim u mobitelima, mogli koristiti u kemijskim i biološkim senzorima u medicinskim i vojno-obrambenim sustavima, te kao komponente u računalima i drugoj elektronici.  

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->