Princeton
Pretvaranje CO2 u mravlju kiselinu
Istraživači Princetona pomoću solarnih ćelija proizvode gorivo od ugljičnog dioksida.
Andrew Bocarsly, profesor na Odjelu kemije Sveučilišta Princeton i njegovi kolege iz startup tvrtke Liquid Light Inc., svjesni su da rješavanje globalnog zatopljenja uzrokovanog povećanjem stakleničkih plinova poput CO2, uključuje tri područja, razvoj alternativnih izvora energije, hvatanje i pohranu stakleničkih plinova, te njihovo pretvaranje u nešto korisno.
Oni su odlučili riješiti dvije od tih tri stvari, pa su krenuli u razvoj učinkovite metode za iskorištavanje sunčeve energije sa svrhom konvertiranja ugljičnog dioksida u potencijalno alternativno gorivo poznato kao mravlja kiselina.
Znanstvenici su razvili umjetni sustav fotosinteze koji pomoću ćelije za elektrolizu transformira vodu i otpadni CO2 u mravlju kiselinu, koja se koristi u solima za odleđivanje zrakoplova jer ima manji korozivni efekt, te se može naći i u eksperimentalnim gorivim ćelijama.
Kako bi to omogućili, znanstvenici su koristili i preuredili komercijalne sunčeve panele, pomoću prilagodbe impedancije i spajanjem tri ćelije jednu na drugu, čime su dobili sustav s učinkovitošću od dva posto. To možda djeluje malo, no nadmašuje u fotosintezi dosadašnjeg "prvaka" Panasonic, te je dvostruko učinkovitije od prirodne fotosinteze. Praktična primjena ovog sustava još uvijek je dosta daleko od nas, pa u međuvremenu možete posaditi koje drvo da se osjećate "ekološki bolje".
Izvor: Sveučilište Princeton
Učitavam komentare ...