Istraživanje otkrilo
Radnici na poslu usamljeni zbog AI-ja
Radnici koji koriste AI na poslu doživljavaju povišene razine osjećaja usamljenosti, nesanice i konzumacije alkohola, prema globalnoj studiji
Umjetna inteligencija je poremetila radno okruženje, dovodeći sa sobom masovna otpuštanja i strah da će uništiti čovječanstvo onakvo kakvo ga poznajemo, ali nova studija otkriva da se štetni učinci ne zaustavljaju samo na tome. Grupa istraživača krenula je otkrivati emocionalno opterećenje koje umjetna inteligencija može imati na psihičko stanje pojedinca na radnom mjestu, pronalazeći dokaze koji upućuju na povećanu mentalnu nestabilnost.
Čak i ako umjetna inteligencija nije ukrala posao pojedincu, istraživači su otkrili da oni koji je redovito koriste pate od povećane usamljenosti, nesanice i većeg konzumiranja alkohola u usporedbi s drugima u studiji koji je nisu koristili. Iako su zaposlenici fizički bili na radnom mjestu, istraživači su otkrili da je njihova usamljenost izravna posljedica njihovih čestih interakcija s umjetnom inteligencijom koja je eliminirala potrebu za ljudskim kontaktom.
Studija objavljena u časopisu Journal of Applied Psychology koristi primjer da „prethodno rutinske aktivnosti poput traženja drugog mišljenja o predloženom rješenju za klijenta sada mogu biti pružene trenutno (i točnije) putem AI sustava. Stoga, češće interakcije s umjetnom inteligencijom mogu potaknuti osjećaj socijalne odvojenosti zaposlenika od drugih, što bi trebalo povećati osjećaj usamljenosti".
Istraživanje je obavljeno uz pomoć četiri eksperimenta provedena u SAD-u, Tajvanu, Indoneziji i Maleziji. Zaposlenici su bili podijeljeni u dvije skupine, pri čemu je jednoj rečeno da izbjegavaju bilo kakvu upotrebu umjetne inteligencije tijekom tri dana, dok je drugoj rečeno da što je moguće više koriste AI sustave njihovih tvrtki. U Indoneziji i Maleziji, druga skupina je doživjela povećanje osjećaja usamljenosti i nesanice.
Dio eksperimenta proveden u Tajvanu, koji se fokusirao na 166 inženjera koji su radili u biomedicinskoj tvrtki, rezultirao je izvješćem zaposlenika o povećanoj konzumaciji alkohola nakon radnog vremena u skupini kojoj je naređeno korištenje umjetne inteligencije, zajedno s istim osjećajem usamljenosti i nesanice koje je prva skupina doživjela.
„Brzi napredak u sustavima umjetne inteligencije pokreće novu industrijsku revoluciju koja mijenja radno mjesto s mnogim prednostima, ali i neistraženim opasnostima, uključujući potencijalno štetne mentalne i fizičke utjecaje na zaposlenike", izjavio je Pok Man Tang, docent menadžmenta na Sveučilištu u Georgiji i vodeći autor istraživanja, u izjavi za Daily Beast.
Rezultati studije su istaknuli da su odgovori na korištenje umjetne inteligencije varirali ovisno o organizaciji, što može povećati razine nesanice, usamljenosti i konzumacije alkohola. Međutim, primijećeno je da su zaposlenici koji su koristili AI bili više otvoreni i korisni prema svojim kolegama, iako studija bilježi da to može biti odgovor na izvješća o povećanoj usamljenosti i potrebi za ljudskim i društvenim interakcijama.
„Ljudi su društvene životinje", rekao je Tang novinarima i dodao: „Izoliranje rada s AI sustavima može imati štetne posljedice na osobni život zaposlenika".
Stoga je odgovornost tvrtki da osiguraju da njihovi zaposlenici ne komuniciraju isključivo s AI sustavima ili ne koriste isključivo takav softver, navodi se u izvješću. Također se upozorava da uvođenje umjetne inteligencije na radnom mjestu može narušiti prioritet socijalne interakcije. Istraživači upozoravaju u studiji da „svakodnevna interakcija s AI-jem kolegama može dovesti do povećane potrebe za pripadnošću, ali i usamljenosti". Rezultati „daju važnu, ali ozbiljnu sliku budućnosti napora za poboljšanjem umjetne inteligencije", navodi izvješće.
Tang je rekao Daily Beastu: "Uporaba umjetne inteligencije će se samo nastaviti širiti, stoga moramo djelovati sada kako bismo smanjili potencijalno štetne učinke za ljude koji rade s tim sustavima".
Učitavam komentare ...