Nalazite se
  • Zdravlje
  • Znanost za 30 minuta života bez disanja
Članak
Objavljeno: 02.07.2012. 13:38

Injektiranje kisika 

Znanost za 30 minuta života bez disanja

Nova metoda za ubrizgavanje kisika u krv spasit će mnogo života.

Znanost za 30 minuta života bez disanja

Doktor John Kheir s odjela za kardiologiju dječje bolnice Boston Children's Hospital i njegovi kolege, otkrili su novi način opskrbljivanja krvi kisikom, koji će omogućiti ljudima da prežive znatno dulje bez disanja.

Ova procedura bi mogla potpuno promijeniti medicinsku znanost, eliminiranjem potrebe da se pacijentima osigurava disanje tijekom kompleksnih operacija.

Procedura se u osnovi sastoji od ubrizgavanja molekula kisika povezanih s masnim molekulama direktno u krvotok, što pacijentima može osigurati dodatnih 30 minuta života bez disanja.

Doktor Kheir je ovaj projekt započeo prije više godina, inspiriran slučajem u kojem je izgubio jednu mladu pacijenticu kojoj je upala pluća nanijela fatalna oštećenja mozga nakon što ju liječnici nisu uspjeli pravovremeno priključiti na umjetna pluća.

Stoga je Kheir svoj rad započeo s idejom da zaobiđe dišni sustav insertiranjem kisika direktno u krv.

Ideja o injektiranju kisika u krv je stara stotinjak godina, no odmah je odbačena, jer se ustanovilo da plinska forma stvara mjehuriće koji djeluju fatalno po krvožilje.

Iz tog razloga Kheir je započeo potragu za supstancom koja će "nositi" kisik, te omogućiti njegovo injektiranje u krvne žile u formi tekućine.

Jednog je dana otkrio da su za to najpogodnije masne molekule pod nazivom lipidi, nakon što je koristio zvučne valove kako bi spojio dvije supstance u tako sitne čestice koje se mogu vidjeti samo pod mikroskopom

Čestice su se pretvorile u tekućinu koja je obilno oksigenizirana, noseći 3 do 4 puta više kisika od naših crvenih krvnih stanica.

Nakon testova na životinja koje su imale abnormalno niske razine kisika u krvi, njihova krv se kroz samo nekoliko sekundi vratila u normalu, a kada su otopinu injektirali u životinje koje su u potpunosti prestale disati, nakon 15 minuta su i dalje bile na životu, bez rizika od komplikacija sa zdravljem.

Kheir kaže da bi pri korištenju na ljudima, otopina mogla produžiti život i do 30 minuta, no dulje vremena bi moglo oštetiti njihovu krv.

"Ovo je kratkotrajni nadomjestak kisiku, način na koji pacijentima možemo osigurati život tijekom nekoliko kritičnih minuta", kaže Kheir, dodavši kako bi ova tehnika mogla postati rutina za liječnike i bolničare u hitnim službama, te bi se ova otopina trebala nalaziti u svim vozilima hitne pomoći, helikopterima, bolnicama, ambulantama i drugim medicinskim ustanovama.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













*/-->