NASA
Koliko je važna laserska komunikacija u svemiru
NASA je uspješno demonstrirala optičku komunikaciju Deep Space Optical Communications na udaljenosti od 226 milijuna kilometara.
U svijetu svemirskih istraživanja od velike su važnosti komunikacije, koje zbog velikih udaljenosti zahtijevaju puno veće brzine i kvalitetu u odnosu na klasičnu radio komunikaciju.
Iz tog razloga NASA je razvila sustav pod nazivom Deep Space Optical Communications (DSOC), koji omogućuje povezivanje laserskog sustava s radiofrekvencijskim odašiljačem, omogućujući slanje složenih znanstvenih informacija, slika i videa visoke razlučivosti, kao podršku sljedećem ogromnom skoku čovječanstva, slanju ljudi na Mars.
Sustav postavljen na NASA-inoj svemirskoj letjelici Psyche, laserskom komunikacijom je poslao kopiju inženjerskih podataka s udaljenosti od preko 226 milijuna kilometara.
"Prebacili smo oko 10 minuta podataka svemirske letjelice tijekom prolaska 8. travnja", rekla je Meera Srinivasan, voditeljica projekta u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji. “Do tada smo slali testne i dijagnostičke podatke u našim downlinkovima iz Psychea. Ovo predstavlja značajnu prekretnicu za projekt jer pokazuje kako se optičke komunikacije mogu povezati s radiofrekvencijskim komunikacijskim sustavom svemirske letjelice.”
Laserska komunikacijska tehnologija u ovoj demonstraciji dizajnirana je za prijenos podataka iz dubokog svemira brzinama 10 do 100 puta bržim od najsuvremenijih radiofrekvencijskih sustava koje danas koriste misije u dubokom svemiru.
NASA-ina demonstracija optičkih komunikacija pokazala je da može prenijeti testne podatke maksimalnom brzinom od 267 megabita u sekundi, što je brzina prijenosa koja se može usporediti s brzinama preuzimanja s interneta, no na ovoj udaljenosti gdje se letjelica sada nalazi, brzina je pala na 25 Mbps, što je i dalje odlično, obzirom da je cilj projekta bio dokazati da je na tim udaljenostima moguće postići oko 1 Mbps.
Ovo je od velike važnosti za buduće ljudske misije u dubokom svemiru, ali i za robotske misije kojima će nova komunikacija pružiti znatno veće sposobnosti u manevriranju svemirom i kretanje i djelovanje na površinama stranih planeta, mjeseca i asteroida, pa bismo slobodno mogli reći da je ovo jedna od najznačajnijih inovacija u svemirskim istraživanjima u posljednjih nekoliko desetljeća.
Inače, NASA je prvu javnu demonstraciju DSOC tehnologije u dubokom svemiru održala 11. prosinca 2023., kada je emitirala 15-sekundni video mačka po imenu Taters, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Učitavam komentare ...