Fuzija
Rekordni laserski puls, veliki korak prema fuziji
U svijetu lasera, hitac od 1,877 milijuna džula je najveći "pucanj" u povijesti.
Petnaestog ožujka ove godine NIF (National Ignition Facility) Laboratorija Lawrence Livermore National u Kaliforniji je ispalio jedan laserski puls koji je sadržavao 1,875 milijuna džula energije, što je prvo probijanje granice od 1,8 megdžula.
"Ovo je vrlo uzbudljivo, slično probijanju zvučnog zida", izjavio je direktor NIF-a Edward Moses. "Sljedeće na rasporedu je ispaljivanje laserskog pulsa takve energije koja će pokrenuti nuklearnu fuziju".
Ovaj uspjeh NIF-a je došao 15 godina od početka gradnje ovog postrojenja i nakon utrošenih 4 milijarde dolara, te višegodišnjih kritika da se čitav projekt razvija isključivo za proizvodnju najsnažnijeg laserskog oružja, a ne za nuklearnu fuziju koja bi jednog dana mogla promijeniti energetske sustave budućnosti.
Mada laicima napredak postizanja 1,877 milijuna džula u odnosu od 1,6 milijuna od prije nekoliko godina, ne djeluje kao neko veliko otkriće, činjenica je da niti jedan drugi laserski sustav na svijetu ne može stvoriti toliko energije.
Laserski sustav NIF-a koji se sastoji od 192 koncentrirane zrake stvara nekoliko tuceta više energije od 30-kilodžulnih laserskih pulseva, poput recimo "60-zračnog" Omega lasera u Laboratoriju za lasersku energetiku u Rochesteru.
Glavni cilj NIF-a je stvaranje "točke paljenja" fuzije, u kojoj će fuzijske reakcije stvoriti više energije od one uložene u laserski puls. To će tražiti ogromne količine energije u vrlo kratkom vremenu kako bi se mali tank vodika pretvorio u vruću gustu masu koja će stvoriti nuklearnu fuziju, oslobađajući "samoodrživu" energiju.
Energija koju NIF koristi je relativno skromna, jer 1,8 megadžula odgovara energiji koju stvara eksplozija od samo pola kilograma snažnog eksploziva, no u ovom slučaju se isporučuje u 23 milijardita dijela sekunde, što je u tom kratkom razdoblju pretvara u energiju od 411 trilijuna watta, odnosno 1.000 puta više od energije koju u prosjeku proizvodi čitava energetska mreža SAD-a.
NIF planira gradnju još snažnijeg lasera pod nazivom LIFE (Laser Inertial Fusion Energy), a znanstvenici vjeruju kako nas od nuklearne fuzije dijeli sve manje vremena.
Naravno, u znanosti je "malo vremena" vrlo relativan pojam, pa nam nitko ne može garantirati da će do pojave prvih fuzijskih elektrana doći još tijekom našeg života.
Izvor: NIF
* Za mogućnost komentiranja morate biti prijavljeni.
Ako još nemate korisnički račun registrirajte se ovdje »