3D geste
Novi čip donosi upravljanje 3D gestama na pametne telefone
Veliki američki proizvođač čipova koristi električno polje umjesto kamera za prepoznavanje gesti.
Gestovna sučelja se obično temelje na tehnologiji kamera i svjetlosnih senzora, no tvrtka Microchip Technology razvila je sučelje koje koristi električno polje, te vjeruje kako će tom promjenom omogućiti široku primjenu gestovnih kontrola na sve većem broju uređaja.
Inženjeri kažu kako je prvi iPod radio mjerenjem smetnji u električnom polju u jednoj dimenziji, a ekran osjetljiv na dodir prvog iPhonea je funkcionirao na sličan način u dvije dimenzije, dok je Microchip Technology sada proizveo prvi kontroler koji koristi električno polje za mjerenja u 3 dimenzije.
Ovi čipovi niske energetske potrošnje mogu biti u interakciji s mobilnim uređajima i drugom konzumerskom elektronikom koristeći prepoznavanje gesti ruke, za što se danas koriste senzori bazirani na kamerama.
Prema riječima računalnog znanstvenika Sidhanta Gupte, jedino ograničenje ovog sustava je u tome što može prepoznavati kretnje ruku unutar udaljenosti od šest inča (15.2 cm), no kaže da svejedno predstavlja velik tehnološki napredak jer omogućuje gestovne kontrole uz malu potrošnju energije i nisku cijenu ugradnje, pa vjeruje da će se masovno ugrađivati u pametne telefone.
Kontroler radi predajom električnog signala i proračunavanjem pozicije pomoću tri koordinate temeljem smetnji koje nastaju u polju nakon kretnji ruke. Dok gestovne kontrole pomoću kamere imaju "slijepe točke" na malim udaljenostima i u uvjetima slabije rasvjete, Microchip kontroler radi savršeno u tim uvjetima i ne traži eksterni senzor, jer se njegove senzorske elektrode mogu postaviti unutar kućišta mobitela.
Pored toga, osim za ugradnju u pametne telefone, ovaj sustav će svoju primjenu naći u elektronici koja ne posjeduje kamere, uključujući upravljačke ploče automobila, prekidače svjetla i glazbene docking stanice.
Microchip Technology je već počeo isporučivati nove čipove u čak 70.000 tvrtki koje izrađuju takve proizvode, a njihov kontroler je u stanju prepoznavati 10 predefiniranih gesti, koje tvrtke mogu reprogramirati prema potrebama.
Također je zanimljivo što ovaj sustav stvara bazu gesti korištenjem algoritama sličnih softveru za prepoznavanje glasa, odnosno algoritmi uče kako različiti ljudi izvode određene geste, koje se potom pohranjuju u uređaj i koriste za razne funkcije poput "on/off, otvori/zatvori aplikaciju, point, click, zoom i scroll".
Osim ograničenosti u daljini, sustav također nije u stanju prepoznati složene geste, pa ne može razlikovati otvorenu i zatvorenu šaku ili istovremeno pomicanje različitih prstiju, no tvrtka radi na unaprjeđenjima tog sustava.
Microchip Technology navodi kako će masovna proizvodnja njegovih čipova dostići vrhunac u travnju 2013., kada bi se na tržištu trebali već pojaviti prvi proizvodi koji će koristiti njegove kontrolere, no još ne žele navesti o kojim tvrtkama/uređajima se radi.
Ako Apple iduće jeseni doista lansira "S inačicu" svojeg iPhonea 5, mogli bismo se kladiti da će se u njemu naći novi čip.
Učitavam komentare ...