Gaming
VIDEO: OUYA stiže na tržište
Započele isporuke open source gaming platforme proizvođačima igara.
Gaming revolucija je započela. Projekt OUYA o kojem smo još ovog ljeta pisali kao o konceptu, prikupio je na Kickstarteru 8 puta veći iznos od traženog za pokretanje proizvodnje, te su iz tvrtke upravo priopćili da je prvih 1.200 Android igraćih konzola isporučeno developerima koji su već počeli raditi aplikacije za njih.
Da vas podsjetimo, radi se o open source konzoli koja je potpuno otvorena za preinake, hakiranje i modificiranje, što znači da s njom možete raditi doslovce sve što vam padne na pamet, bez ikakvih potreba za licenciranjem i autorizacijom, kako u vezi softvera, tako i u smislu hardverskih preinaka.
Mnogi analitičari već neko vrijeme pričaju kako je OUYA možda najveća prijetnja Sonyevim, Nintendovim i Microsoftovim konzolama današnjice, upravo zbog te otvorenosti sustava, koja developerima omogućuje dosad neviđenu slobodu da doslovce s njom mogu raditi što god im padne na pamet.
Developerski paket koji možete vidjeti na videu dolje, sadrži konzolu u prozirnom kućištu opremljenu micro USB portom, baterijama, dva kontrolera i svim kablovima pomoću kojih je možete spojiti na TV ili monitor.
Glavni vođa ovog projekt je gaming veteranka Julie Uhrman, bivša šefica IGN-ovog odjela digitalne distribucije, dok su za realizaciju zaslužni suosnivač Microsoftovog Xbox projekta Ed Fries, osnivač tvrtke za audio opremu Jawbone Yves Behar i jedan od autora Amazon Kindle e-readera Muffi Ghadiali.
Spomenuta četvorka je na Kickstarteru tražila investiciju u iznosu od 950.00 dolara, a do sada su uspjeli prikupiti više od 8,5 milijuna dolara, pa se može reći kako je ova Android gaming platforma jedan od najvećih uspjeha u povijesti investiranja sustavom portala Kickstarter na kojem startup tvrtke prikupljaju novac za pokretanje biznisa. Također je zanimljivo kako su projekt podjednako financirali razni biznisi, kao i obični ljubitelji gaminga, koji su u njoj prepoznali proizvod kakav su dugo željeli.
Developerska inačica konzole za sada ne dolazi s nikakvim igrama, te je namijenjena isključivo proizvođačima igara koji će ju testirati i za nju razvijati softver i hardver, a autori će ju prema njihovim sugestijama dorađivati, kako bi bila spremna za isporuke gamrima u, kako kažu, milijunskim količinama jedinica.
Trenutno još nije poznato kada bi se prve "konzumerske inačice" mogle naći na tržištu, a obzirom na otvorenost platforme nije potpuno jasno ni kako će developeri na njoj zarađivati, no vjerojatno će se raditi o nekom marketinškom sustavu oglašavanja unutar aplikacija. Pretpostavljena cijena konzole za krajnje korisnike iznosi 99 dolara (589 kn).
Učitavam komentare ...