SAD
Virtualni Elvis prepoznaje lažljivce na granici
SAD na granične prijelaze uveo "pametni računalni kiosk" koji može prepoznati laž.
Službenici graničnog prijelaza Dennis DeConcini Port u Nogalesu, Arizona, ovih su dana dobili novog pomoćnika, računalni sustav po imenu Elvis, koji je razvijen u suradnji znanstvenika Sveučilišta Arizona i Američke službe carine i zaštite granica (CPB).
Elvis je računalo smješteno u oblik kioska, na čijem zaslonu se nalazi virtualni granični policajac, te je opremljen softverom za detektiranje lažljivaca.
Kada osoba priđe Elvisu, mora se prijaviti ostavljanjem otisaka prstiju, a potom prolazi ispitivanje u trajanju oko pet minuta, tijekom kojeg računalo pomoću naprednih algoritama nastoji ustanoviti govori li istinu.
Znanstvenici su prema zahtjevu američke carine izradili kiosk čiji ekran se nalazi u visini lica posjetitelja, a virtualni avatar je u mogućnosti govoriti na engleskom i španjolskom jeziku, kao i pisati titlove.
Sustav koristi tri senzora pomoću kojih se informacije unose u računalni algoritam - mikrofon, koji prati vokalnu kvalitetu, visinu i frekvenciju glasa, infracrvenu kameru koja prati kretnje zjenica i fokusiranje pogleda, te kameru visoke razlučivosti koja snima izraze lica.
U početku je sustav bio zamišljen bez ekranskog prikaza virtualnog službenika, no znanstvenici i CPB su otkrili kako posjetitelji imaju tendenciju govoriti robotskom stroju na neprirodan način, pa su dodali zaslon s muškim i ženskim avatarom (Elvis i Pat), uz koje se ljudi osjećaju opuštenije.
CPB tvrdi kako se u testovima računalo pokazalo daleko bolje u uočavanju laži od ljudi. "Iskusni službenici mogu prepoznati laž u 54% slučajeva, dok Elvis i Pat to čine s 90% točnosti", navodi Doug Derrick, znanstvenik Sveučilišta Arizona.
Osim analize posjetitelja, Elvis je u stanju kontrolirati njihove otiske prstiju, uspoređivanjem s bazama podataka američkih vlasti, a također vrši i kontrolu putovnica.
CPB vjeruje kako će virtualni Elvis uskoro biti postavljan na mnoge granične prijelaze u SAD-u, a za početak ga namjeravaju uvesti u kontrolu svih zračnih luka u Americi.
Učitavam komentare ...