Čista energija
Baterije na bakterije u prodaji za 10 godina
Energiju s proteina na površini mikroba može se koristiti za dobivanje električne struje.
Biološki znanstvenik dr. Tom Clarke i njegovi kolege sa Sveučilišta East Anglia, ovih su dana u publikaciji Proceedings of the National Academy of Sciences, objavili studiju o bakteriji pod nazivom Shewanella oneidensis za koju se zna da može transferirati elektricitet na metale i minerale, a ta interakcija ovisi o specijalnim proteinima koji se nalaze na njezinoj površini.
No ono što nije bilo jasno je mogu li ti proteini to činiti izravno ili neizravno kroz nepoznatog posrednika (mediator) u okruženju.
"Naše istraživanje je otkrilo da ti proteini direktno dodiruju mineralnu površinu i produciraju električni napon, što znači da je moguće da bakterija leži na površini od metala ili minerala te provodi elektricitet kroz svoje stanične membrane", kaže Clarke. "Ovo je bilo prvi puta da smo mogli doista gledati kako komponente bakterijske stanične membrane mogu imati interakciju s različitim supstancama, te razumjeti kako se pojavljuju razlike između interakcija s mineralima i metalima na površini stanice".
Clarke navodi kako bakterija ima veliki potencijal za mikrobiološke gorive ćelije, u kojima se elektricitet može kreirati razgradnjom domaćih i agrikulturnih otpadnih proizvoda.
"Druga mogućnost je koristiti bakterije kao minijaturne tvornice na površini elektrode, gdje nastaju kemijske reakcije unutar ćelija, korištenjem električne energije koja nastaje na elektrodi pomoću tih proteina", dodaje Clarke.
"Biobaterije bi u budućnosti mogle biti jako korisne na tamnim mjestima gdje ne postoji sunčeva energija, te mogu raditi neprekidno na područjima neposredno nakon potresa ili na dnu mora. Jednog dana bismo ih mogli vidjeti i u svakodnevnim gadgetima poput punjača mobilnih telefona ili automobila", kaže Clarke dodajući kako bi se ova tehnologija mogla naći na tržištu kroz 10 godina.
Učitavam komentare ...