Nalazite se
Članak
Objavljeno: 09.12.2015. 11:06

ESA 

VIDEO: Testiranje softvera za raketiranje asteroida

Finalni prilaz asteroidu se uvježbava korištenjem stvarne kamere AIM misije, spojene na robotsku ruku.

VIDEO: Testiranje softvera za raketiranje asteroida

Kada 2020. godine započne ambiciozna europska AIM misija, koja će krenuti ka Didymos asteroidima koji se binarno (u paru) kreću kroz svemir, veliki izazov će biti dovesti letjelicu do njih, ali ništa manje izazovno neće biti ni precizno upućivanje landera koji će sletjeti na površinu manjeg asteroida, pri čemu će veliku ulogu imati softver za odabir lokacije i slijetanje.

Ovih dana ESA je održala probu tog kritičnog dijela misije u madridskom stožeru tvrtke GMV, pri čemu je pametna kamera spojena na robotsku ruku koristila navigacijski softver na modelu asteroida, kao što možete vidjeti u ovom videu. 

Valja naglasiti da se tijekom testa koristila stvarna kamera koja će se koristiti u misiji, kako bi ova simulacija imala čim veći stupanj realizma.

Kako bi se cijena misije čim više smanjila, ESA-ini inženjeri su odustali od korištenja uobičajenih senzora, pa su odlučili koristiti pametni vizualni navigacijski softver koji prati kretanje iznad površine.

Kamera posjeduje detektor koji snima slike, "frame store" za njihovu pohranu, te procesor slike koji provodi tracking, prije nego što informaciju proslijedi AIM-ovom navigacijskom računalu.

AIM će biti prva misija na binarni asteroid, a sadržavati će njemački Mascot-2 lander, koji se temelji na landeru koji bi 2018. trebao stići na asteroid Ryugu tijekom japanske Hayabusa-2 misije.

AIM_and_lander

AIM misija se provodi u suradnji s NASA-om, koja će nakon što AIM detaljno istraži asteroid, pokrenuti misiju DART (Double Asteroid Redirection Test), tijekom koje će ga "raketirati", odnosno zabiti u njegovu površinu poseban modul koji će stvoriti krater, pri čemu će koristiti podatke za "ciljanje" AIM-a.

Osim istraživanja kratera, unutrašnjosti asteroida i njegovog sastava, jedan od ciljeva DART misije je ustanoviti hoće li "napad" na asteroid uzrokovati promjenu njegove putanje, kako bi se jednog dana moglo doći do tehnologije za odvraćanje opasnih svemirskih tijela koji bi mogli zaprijetiti našem planetu. 

Izvor: ESA

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->