AngleNet
Robot prati fotosintezu kukuruza mjerenjem kutova listova
Robot se kreće između redova kukuruza i uz pomoć kamere i umjetne inteligencije prati rast biljaka.
Kako biste vidjeli koliko dobro biljka kukuruza obavlja fotosintezu, trebate provjeriti kut njezinih listova u odnosu na stabljiku. I dok ratari i znanstvenici to obično moraju raditi ručno s kutomjerom, novi robotski sustav sada može obaviti posao puno brže i lakše.
Razvijen od strane istraživača s Državnog sveučilišta Sjeverne Karoline i Državnog sveučilišta Iowa, AI sustav pod nazivom AngleNet kombinira postojećeg poljoprivrednog robota PhenoBota 3.0 s posebnim softverom koji se temelji na strojnom učenju. Na robota su postavljena četiri PhenoStereo modula kamere, od kojih se svaki sastoji od dvije kamere i niza stroboskopskih svjetala.
Dok se daljinski upravljani robot kreće duž redova biljaka kukuruza, kamere automatski snimaju stereoskopske bočne fotografije lišća na svakoj biljci na različitim visinama. Softver kombinira te slike kako bi formirao trodimenzionalne modele tih listova, iz kojih se mogu izračunati kutovi lišća u odnosu na stabljiku.
Osim toga, budući da su moduli kamere montirani na poznatim visinama, moguće je odrediti koliko se visoko lišće nalazi iznad tla – što je još jedan važan podatak.
"Kod kukuruza, želite lišće na vrhu koje je relativno okomito, ali lišće niže niz stabljiku je više vodoravno", rekao je profesor Lirong Xiang, prvi autor studije. "To omogućuje biljci da prikupi više sunčeve svjetlosti.
U testu tehnologije, pokazalo se da su kutovi listova izmjereni sustavom AngleNet unutar pet stupnjeva u odnosu na one izmjerene rukom. Prema znanstvenicima, ovaj iznos je unutar prihvatljive granice pogreške za potrebe uzgoja biljaka.
Rad o istraživanju objavljen u časopisu Journal of Field Robotics možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...