Sveučilište Glasgow
VIDEO: 3D kamera sa senzorom od jednog piksela
Škotski znanstvenici kreirali single-pixel kameru koja može vidjeti izvan vidljivog spektra.
Umjesto korištenja senzora s milijunima piksela kakvi se koriste u 3D kamerama, znanstvenici Sveučilišta u Glagowu, proizveli su kameru koja koristi samo jedan piksel osjetljiv na svjetlo, te vjeruju kako mogu omogućiti pojavu kamera, koje ne samo da će biti manje, već i znatno jeftinije (ipak su to Škoti - op.a.).
Pored toga znanstvenici tvrde kako je ta kamera u stanju vidjeti izvan vidljivog svjetlosnog spektra.
Nemojte očekivati da će ova kamera zamijeniti one megapikselne u vašim pametnim telefonima i digitalnim fotićima, jer sustav za sada ovisi o vanjskom hardveru, te nije prenosiv.
Sustav funkcionira na taj način da se oko objekta koji želite slikati postavi 4 kamere, te se koristi posebni sustav osvjetljenja koji osvijetli objekt poput stroboskopa, stvarajući ono što znanstvenici opisuju "sličnim poput crno-bijelih uzoraka u križaljkama".
Svjetlo s bijelih dijelova uzorka se reflektira nazad ka single-piksel detektorima te se pohranjuje. Što je frekventnije prekrivanje bijelih spotova uzorka, te se više svjetla intenzivnije reflektira nazad ka detektorima.
Kada detektori jednom snime intenzitet reflektiranog svjetla, snimke se šalju u računalo koje potom izvodi algoritam za stvaranje 2D slike. Kako bi se dobila 3D slika, kombiniraju se slike iz ostale tri kamere, čime nastaje kolaž koji dobiva dubinu, a tu tehniku nazivaju "shape from shade" (oblik iz sjene).
Standardni multi megapikselni sustavi traže visok stupanj kalibracije i točnosti za pretvaranje 2D informacije u 3D sliku, no single-pixel kamera je uopće ne zahtijeva, što rezultira sličnim prikazom koji nastane za samo nekoliko sekundi, korištenjem kamere za čiju izradu se potroši tek desetak kuna.
Obzirom da ovaj sustav funkcionira i izvan vidljivog spektra, znanstvenici vjeruju kako bi se mogao koristiti za medicinske snimke, ili za pronalaženja nafte detektiranjem plinova koji izviru iz depozita u podzemlju.
Znanstvenici kažu kako se sustav može vrlo lako učiniti mobilnim, no ne navode detalje, jer ih vjerojatno skrivaju dok sve to ne patentiraju i licenciraju.
Izvor: Sveučilište Glasgow
Učitavam komentare ...