Nalazite se
Članak
Objavljeno: 29.11.2024. 10:40

Columbia Engineering 

VIDEO: Pletena RF antena u obliku dekice

Istraživači pletu pokrivače i pulovere sa svojstvima naprednih radiofrekventnih antena.

VIDEO: Pletena RF antena u obliku dekice

Zamislite da uzmete radiofrekvencijska svojstva antena koje vidite na krovovima i upletete ih u nosivi odjevni predmet, pulover ili pokrivač koji je ultra lagan, prenosiv, i lako se sklapa i posprema.

Nepotrebno korištenje teških, glomaznih satelitskih antena učinilo bi komunikaciju mnogo lakšom za one koji žive ili putuju na udaljenim mjestima, a lagana savitljiva antena koja može slati informacije na velike udaljenosti bila bi koristan alat i za javni i za privatni sektor.

Tim  Fakulteta za inženjerstvo i primijenjenu znanost Sveučilišta Columbia, Columbia Engineering, izvješćuje da su iskoristili svoju stručnost u metapovršinama, ultratankim optičkim komponentama koje mogu kontrolirati širenje svjetlosti u jeftinoj, visoko skalabilnoj platformi za ravno pletenje za stvaranje radiofrekvencijske (RF) komunikacije antene koje je lako nositi i postaviti.

Studija koju je vodio Nanfang Yu, izvanredni profesor primijenjene fizike i primijenjene matematike, objavljena je u časopisu Advanced Materials.

news-nanfang-yu-knitted-meta-surface-1125x633

Većina RF antena, osobito visoko usmjerenih antenskih nizova, ravni su i kruti uređaji. Iako će ovi uređaji vjerojatno uvijek ostati najsuvremeniji u smislu čiste metrike performansi, često su veliki, teški i nezgrapni i mogu biti skupi za proizvodnju.

Istraživači su istraživali načine za proizvodnju manjih, fleksibilnijih antena, uključujući inkjet ispis ili sitotisak izravno na tekstil i vez, ali ove tehnike su, kako kažu "kvaziaditivni pristupi u kojima se vodljivi materijal dodaje postojećem tekstilu umjesto da se integrira u tekstil tijekom procesa izrade samog tekstila, uvodeći probleme kao što su delaminacija, ili pucanje metalnog područja, a tu su i pitanja skalabilnosti proizvodnje".

Članovi Yuovog tima odlučili su proučavati pletenje i tkanje, koji, iako su najčešći pristupi za izradu tekstila s uzorkom, nisu istraženi kao način za proizvodnju složenih antenskih nizova s ​​projektiranim elektromagnetskim odzivom.

Iskoristili su stare tehnike pletenja i upotrijebili komercijalno dostupne metalne i dielektrične pređe s postojećim strojevima za pletenje kako bi proizveli dva prototipa uređaja za reflektirajuće polje, metapovršinsku leću (metalens) i uređaj za generiranje.

U toj tehnici pletenja koriste se dvije ili više vrsta pređe za izradu uzorka, pređa se olabavi ispod tkanine kada se ne koristi i prebacuje natrag na prednju stranu prema potrebi kako bi se stvorio željeni uzorak.

Integriranjem izrade tekstila i oblikovanja antene u jedan proces, tim je pojednostavio proces izrade i ublažio uobičajene nedostatke antena temeljenih na tkanini. Grupa je prva koja je prilagodila tehnike ravnog pletenja za ugradnju antena izravno tijekom postupka proizvodnje tkanine i sposobna je to učiniti uz nisku cijenu i visok prinos na industrijskoj razini.

Na primjer, svaki od prototipa metapovršina s otiskom od približno jednog kvadratnog metra ispleten je unutar 45 minuta. Osim toga, uređaji od ravnog pletiva izdržali su opetovano pranje i rastezanje na okviru.

yu-02

Istraživači su eksperimentalno pokazali da kada metapovršina radi kao prijamna antena, fokusira upadni centimetarski val u usko žarište (ograničeno difrakcijom), a kada radi kao odašiljačka antena, pretvara divergentnu emisiju iz RF izvora u val s planarnom valnom frontom, visoko usmjerenu zraku.

Također su pokazali da se mogu izvršiti složeniji zadaci oblikovanja valne fronte. Metapovršina koja generira vrtložnu zraku proizvodi zraku s valnom frontom u obliku vadičepa. Zbog osebujne valne fronte, vrtložna zraka može nositi neovisni kanal informacija, tako da vrtložna zraka i zraka s planarnom valnom frontom korišteni zajedno mogu učiniti komunikacijski kanal dvostruko učinkovitijim, kao što možete vidjeti u ovom videu.

U budućim nastojanjima istraživači će istražiti moderne tehnike pletenja i strojeve za pletenje kako bi ostvarili složenije višenamjenske dizajne, tkanine s kombiniranim dizajnerskim elektromagnetskim, elektroničkim i mehaničkim svojstvima.

"Možemo iskoristiti vrlo staru i vrlo dobro uspostavljenu industriju pletenja kako bismo ispunili neke od potreba modernih telekomunikacija. Lagana i skalabilna priroda pristupa izradi znači da bi ovi uređaji mogli biti jeftine, ultra lagane, fleksibilne varijante sofisticiranih radiofrekvencijskih komunikacijskih antena", zaključuje Yu.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Columbia Engineering
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->