Colossal Biosciences
Vunasti mamut će opet hodati Zemljom 2028
Znanstvenici prikupljaju 15 milijuna dolara za uzgoj embrija životinje koja je izumrla prije 4000 godina.
Svjetska zaklada za životinje predviđa da bi do 2050. godine na Zemlji moglo izumrijeti 50 posto životinjskih vrsta, a UN upozorava da bi izumiranje moglo pogoditi milijun vrsta, među kojima više od 40 posto vodozemaca, više od 33 posto koralja koji tvore grebene i više od jedne trećine morskih sisavaca, a za izumiranje su najvećim dijelom odgovorni ljudi, odnosno klimatske promjene koje smo sami izazvali.
Organizacije za zaštitu prirode i znanstvenici već desetljećima pokušavaju pronaći načine kako spriječiti dalja izumiranja životinjskih vrsta, ali i kako vratiti u život neke vrste koje su već odavno izumrle, odnosno one čiji je genetski materijal dovoljno očuvan da bi se mogao iskoristiti za "uskrsnuće" korištenjem genetskog inženjeringa.
Među tim vrstama posebno je zanimljiv vunasti mamut, koji je živio u Euroaziji i Sjevernoj Americi do unazad nekih 4000 godina, kojem su očuvani brojni uzorci tkiva s upotrebljivim genetskim materijalom.
Dr. George Church, američki znanstevenik, genetičar, molekularni inženjer, kemičar i osnivač genetičke i bioznanstvene tvrtke Colossal Biosciences, vjeruje da se nalazi na pragu povratka u život vunastog mamuta bliže nego ikada prije, zahvaljujući velikom napretku u tehnici uređivanja gena, embriologiji i reprogramiranju matičnih stanica, a veliku ulogu će imati najnoviji modeli umjetne inteligencije i strojnog učenja, koji pomažu u izvlačenju uvida iz složenih bioloških podataka, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Znanstvenici iz Colossal Biosciencesa uspješno su stvorili 'pluripotentne' matične stanice slonova koje mogu prerasti u bilo koju stanicu u tijelu. Kombinirajući ih s genima uzetim iz ostataka smrznutog vunastog mamuta, kroz nekoliko bi godina htjeli stvoriti hibridna jajašca koja se mogu uzgojiti u embrije u umjetnoj maternici.
Životinja koja će jednog dana izaći iz laboratorija neće biti čisti mamut, već hibrid koji će po riječima Churcha "obogatiti azijskog slona i vratiti raznolikost mamuta".
Obzirom da će ti hibridi biti prilagođeni životu na hladnim područjima, znanstvenici vjeruju da bi mogli popraviti oštećene arktičke ekosustave na kojima je nekoć živio vunasti mamut.
Tvrtka sada prikuplja sredstva u visini od 15 milijuna američkih dolara za uzgoj embrija iz kojih će jednog dana izrasti vunasti mamuti novog doba.
Učitavam komentare ...