Studija
Promjena životnih navika smanjuje Alzheimer za 50%
Znanstvena studija liječnika USCF-a ukazuje kako se slučajevi Alzheimerove bolesti mogu prepoloviti prevencijom.
U svijetu trenutno postoji 33,9 milijuna ljudi sa Alzheimerovom bolesti, a do 2050. godine bi ih moglo biti tri puta više.
Liječnice i znanstvenice Sveučilišta u San Franciscu (UCSF), Dr Deborah Barnes i Dr Kristine Yaffe, analizirale su podatke provedene tijekom brojnih studija širom svijeta, u koje su bile uključene stotine tisuća slučajeva pacijenata s Alzheimerovom bolesti.
Rezultati studije ukazali su kako za razvoj Alzheimera postoji 7 potencijalnih rizičnih faktora koji se dobrim dijelom mogu ukloniti promjenom životnih navika, što bi u konačnici moglo prepoloviti broj slučajeva ove bolesti.
dva najrizičnija faktora su slaba edukacija i pušenje
Tih 7 rizičnih faktora su šećerna bolest, visoki tlak i pretilost u srednjim godinama, pušenje, depresija, niža razina edukacije ili kogniktivna neaktivnost, te tjelesna neaktivnost.
Prema rezultatima istraživanja, doktorice su ustanovile kako je 17,l2 milijuna svjetskih slučajeva Alzheimerove bolesti povezano s nekim od tih 7 faktora, pa bi tako njihovim otklanjanjem pojava bolesti mogla uvelike opasti.
Prvi i najveći rizični faktor je slaba edukacija, potom dolaze pušenje, tjelesna neaktivnost, depresija, hipertenzija u srednjim godinama, dijabetes i na kraju pretilost u srednjim godinama.
Znanstvenice upozoravaju kako rezultati njihove analize provedenih studija ne znače da ti faktori stvaraju Alzheimerovu bolest, no postoje dobri temelji za pretpostavku kako će smanjenjem rizika, doći i do smanjenja pojave bolesti, jer su te stvari očito povezane.
Učitavam komentare ...