Nalazite se
Članak
Objavljeno: 10.09.2024. 16:10

ESA 

Prvi metalni predmet 3D isprintan u svemiru

ESA-in metalni 3D pisač proizveo je prvi metalni predmet ikada stvoren u uvjetima mikrogravitacije u svemiru.

Prvi metalni predmet 3D isprintan u svemiru

Tehnološki demonstrator, koji su izgradili Airbus i njegovi partneri, lansiran je na Međunarodnu svemirsku postaju početkom ove godine, gdje je ESA-in astronaut Andreas Mogensen instalirao korisni teret u ESA-in modul Columbus. U kolovozu je printer uspješno ispisao prvi 3D metalni predmet u svemiru.

Ovaj proizvod, zajedno s još tri planirana tijekom ostatka eksperimenta, vratit će se na Zemlju radi analize kvalitete. Dva uzorka ići će u ESA-ino tehnički centar u Nizozemskoj (ESTEC), drugi u ESA-in centar za obuku astronauta u Kölnu (EAC) za korištenje u objektu LUNA, a četvrti Tehničkom sveučilištu Danske (DTU).

Kako će istraživanje Mjeseca i Marsa povećati trajanje misija i udaljenost od Zemlje, opskrba svemirskih letjelica bit će izazovnija. Dodatna proizvodnja u svemiru dat će autonomiju misiji i njezinoj posadi, pružajući rješenje za proizvodnju potrebnih dijelova, popravak opreme ili izradu namjenskih alata, tijekom misije, umjesto oslanjanja na ponovne opskrbe zalihama.

ESA-in tehnološki demonstrator je prvi koji je uspješno ispisao metalnu komponentu u uvjetima mikrogravitacije. U prošlosti je Međunarodna svemirska postaja bila domaćin 3D pisačima koji su izrađivali predmete od plastike.

Pisač su izradili Airbus i njegovi partneri, a Sveučilište Cranfield u Velikoj Britaniji uključeno je u dizajn sustava taljenja i hardvera, kao i njegov laserski izvor, optiku, skladištenje sirovine i sustav za dovod. Operacije ispisa nadzirao je CNES iz svog kontrolnog centra za korisni teret ISS-a.

"S ispisom prvog metalnog 3D oblika u svemiru, timovi ESA Explorationa postigli su značajnu prekretnicu u uspostavljanju proizvodnih mogućnosti u orbiti. Ovo postignuće, koje je omogućio međunarodni i multidisciplinarni tim, utire put za velike udaljenosti i duge dugotrajne misije u kojima će stvaranje rezervnih dijelova, građevinskih komponenti i alata na zahtjev biti ključno,” kaže Daniel Neuenschwander, direktor ljudskog i robotskog istraživanja u ESA-i.

Vezani sadržaji
Ključne riječi ESA
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->