SeaBED
VIDEO: Robot snima u 3D ispod leda na Antarktici
Znanstvenici koriste robota za izradu 3D topografskih mapa ispod leda Antaktike.
Znanstvenici oceanografskog instituta Woods Hole Oceanographic Institution, ovih dana se nalaze na najhladnijem području našeg planeta, Antarktici, odnosno kontinentu koji okružuje južni pol Zemlje i predstavlja jedini kontinent nenaseljen ljudima.
U svojem znanstvenom radu koji su objavili u publikaciji Nature Geoscience, znanstvenici opisuju korištenje podvodnog autonomnog vozila pod nazivom SeaBED koji se koristi za mapiranje podmorja ispod debelog leda Antarktike.
"Čitava 3D topografija podmorja ispod leda donosi nam bogatstvo novih informacija u vezi strukture morskog leda i procesa koji su ga kreirali. Ovo je ključna stvar za razvoj naših modela koji prikazuju razlike između leda na Arktiku i Antarktici", navodi jedna od koautora studije Guy Williams.
Williams i njegovi kolege su mapirali podmorje ispod 10 ledenih santi tijekom dvije proljetne sezone na Antarktici na područjima Weddell, Bellingshausen i Wilkes Land koja pokrivaju oko 500.000 četvornih metara, te su otkrili da je led deblji u odnosu na prijašnja istraživanja koja su se vršila bušenjem i mjerenjima s brodova. Ovo istraživanje je otkrilo da prosječna debljina leda na tim područjima iznosi između 1,4 i 5,48 metara, za razliku od prijašnjih istraživanja koja su ukazivala da je led prosječno debeo između 0,91 i 1,8 metara.
SeaBED robot dužine od 1,8 metara i težine od 220 kilograma, kreće se na dubini između 19,8 i 30 metara ispod morske površine, te mapira podmorje ispod leda korištenjem sonara, a znanstvenici posebno hvale njegove manevarske sposobnosti i stabilnost, zahvaljujući čemu je u stanju pružiti dosad najdetaljnije 3D mape ovog negostoljubivog područja. Umjetna inteligencija robota je programirana da se tijekom mapiranja kreće po takozvanom "uzorku kosilice trave", kako bi pokrio čitavu površinu koju istražuje.
Učitavam komentare ...