Astronautkinje
Sprječavanje mjesečnice u svemiru
Znanstvenici testiraju implantate koji bi trebali onemogućiti mjesečnice astronautkinjama.
Razlika između muškaraca i žena u uvjetima mikrogravitacije ne čini se velika, obzirom da astronautkinje obavljaju sve dužnosti na ISS-u kao i njihovi muški kolege.
No jedna stvar koja muči svaku astronautkinju koja provodi duže vrijeme u svemiru je mjesečnica, koja im stvara probleme pri održavanju higijene, a utječe i na sustave za održavanje života na čitavom ISS-u.
Na primjer, ISS posjeduje sustav za pročišćivanje mokraće i pretvaranje u pitku vodu, no on nije u stanju procesirati krv, pa mjesečnice mogu utjecati na njegov rad i povećanje potrebe za servisiranjem. Pored toga, ženama problem predstavlja i korištenje WC-a jer je on dizajniran za muškarce, pa pri vršenju male nužde moraju provesti značajno složeniju proceduru, a u tome im dodatne poteškoće stvara mjesečnica.
Kada su se pripremale prve svemirske misije u kojima su sudjelovale žene, postajala je bojazan da bi im mjesečnica mogla uzrokovati zdravstvene probleme, jer bi se menstrualna krv u uvjetima mikrogravitacije mogla vraćati u abdomen i uzrokovati upale, no studije su pokazale da mjesečnica u svemiru na tijelo djeluje isto kao na Zemlji, pa ne postoji razlog za brigu oko toga.
No bez obzira na to, mjesečnica mnogim astronautkinjama stvara brojne poteškoće, pa se mnoge odlučuju na odgađanje mjesečnice kontraceptivima i/ili oralnim gestagenima, što nije problem za kratkotrajne misije na ISS-u, no u slučaju odlaska na Mars u trajanju od recimo 3 godine, izračunato je da bi svaka sa sobom morala nositi više od 1.000 tableta.
Stoga su znanstvenici i liječnici King's koledža u Londonu i njihovi kolege s Medicinskog koledža Baylor, proveli istraživanja koja bi trebala dovesti do metoda za odgađanje mjesečnice pri dugotrajnim misijama, pa su u studiji objavljenoj u publikaciji Nature Microgravity došli do zaključka kako bi za to najbolje mogli koristiti dugotrajni reverzibilni kontraceptivi (LARCs) u obliku implantata i spirala, koji će na siguran način sprječavati mjesečnice, bez potrebe za zamjenom tijekom leta.
Inače, valja naglasiti da NASA i ESA svojim astronautkinjama ne nameću obavezu uzimanja tableta za odgađanje mjesečnice, već je to isključivo njihov izbor.
Izvor: Medical Daily
Učitavam komentare ...