Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.04.2016. 11:17

ESA 

Jezero na Titanu puno tekućeg metana

Nova otkrića na Saturnovom najvećem mjesecu ukazuju da tekućina na njegovoj površini nije svugdje ista kako se mislilo.

Jezero na Titanu puno tekućeg metana

Za razliku od susjednog mora koje je puno etana, u Ligeia Mare kupali biste se u tekućem metanu. Photo Credit: NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornell

Titan, najveći Saturnov mjesec, prekriven je morima i jezerima tekućih ugljikovodika, a jedno od njih je puno čistog metana.

Otkriće koje donosi znanstvena studija koja se temelji na skeniranju Titana radarom letjelice Cassini između 2007. i 2015. godine, otkrila je da je jedno od najvećih jezera (ili mora) na mjesecu, Ligeia Mare, puno tekućeg metana, mada se donedavno smatralo da se radi o tekućem etanu koji nastaje u izobilju u atmosferi, kada sunčeva svjetlost razbija molekule metana.

Znanstvenici sada nisu sigurni zbog čega je jezero Ligeia Mare prepuno metana, no spekuliraju da je to možda posljedica metanskih kiša, ili neka zasad nepoznata pojava uklanja etan iz jezera. 

"Moguće je da etan završava u podvodnoj kori, ili da nekako otječe u obližnje more Kraken Mare, no to ćemo tek trebati istražiti", navodi francuska znanstvenica Alice Le Gall iz Atmosferskog laboratorija na Sveučilištu Versailles Saint-Quentin.

Izvor: ESA

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->