Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.02.2025. 14:14

University of Southampton 

VIDEO: Radi se satelit za otkrivanje tamne tvari

Znanstvenici rade na otkrivanju tamne tvari pomoću satelita koji sadrži laser i komad grafita koji levitira.

VIDEO: Radi se satelit za otkrivanje tamne tvari

Godinama su stručnjaci bili zbunjeni tamnom tvari, koja je nevidljiva, a ipak čini oko 85 posto ukupne mase u našem poznatom svemiru.

Sada je tim s britanskog Sveučilišta Southampton razvio koncept za koji tvrde da bi mogao unaprijediti naše razumijevanje tamne tvari.

Njegovi istraživači započeli su testiranje uređaja koji mjeri sićušne signale ispaljivanjem lasera kroz grafitne ploče koje levitiraju u nultoj gravitaciji.

Glavni fizičar projekta Tim Fuchs rekao je da bi to mogao biti prvi korak prema više svemirskih eksperimenata koji bi mogli otkriti tamnu tvar, kao što možete vidjeti u ovom videu.

"Postoji mnogo teorija o tome što bi tamna tvar mogla biti, ali niti jedan eksperiment na Zemlji nije se približio njenom otkrivanju, kaže Tim Fuch i dodaje kako tamna tvar ostaje jedno od temeljnih pitanja na koja znanstvenici još uvijek pokušavaju odgovoriti jer diktira strukturu našeg svemira, ali je još uvijek nemjerljiva.

"Naš eksperiment nije nalik ničemu dosad pokušanom: levitirat ćemo grafit između magneta koji su, u nultoj gravitaciji, nevjerojatno osjetljivi na male sile. Ako postoji dovoljno velika gustoća tamne tvari, tamni 'vjetar' će lagano gurnuti naše levitirane čestice u količini koju možemo izmjeriti, otkrivajući to po prvi put ikada."

Tamna tvar, koja je prvi put identificirana 1930-ih, ne emitira, apsorbira ili reflektira svjetlost u bilo kojoj značajnoj količini, što je čini nevidljivom teleskopima.

Fuch kaže da znanstvenici znaju da postoji zbog njezinih gravitacijskih učinaka na vidljivu tvar, i kretanje zvijezda i galaksija unutar svemira može se objasniti samo gravitacijskim utjecajem tamne tvari.

Eksperimentalni uređaj bit će poslat u svemir na novom satelitu koji razvijaju britanski svemirski klaster Space South Central i sveučilišta Southampton, Portsmouth i Surrey pod imenom Jovian-1.

Uređaj za otkrivanje tamne tvari Southamptona težak je samo 1,5 kg i letjet će oko Zemlje u niskoj orbiti dvije godine kako bi proveo svoje testove.

Fuchs je dodao: "Postoje teorije koje kažu da bi stopa interakcije tamne tvari mogla biti toliko visoka da ne može prodrijeti u našu atmosferu ili planine ispod kojih su izgrađeni detektori. Ovo bi moglo objasniti zašto mnogi veliki eksperimenti na Zemlji koji su napravljeni za otkrivanje tamne tvari nisu otkrili nikakve konačne signale. Naša je misija prva takve vrste koja koristi ovu levitirajuću tehnologiju u svemiru i nadamo se da će poslužiti kao dokaz načela da možemo otkriti tamnu tvar iznad Zemlje".

Vezani sadržaji
Ključne riječi University of Southampton
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->